دوربین های دیجیتال

اصول کار دوربین های دیجیتال

امروزه تولیدکنندگان دوربین های دیجیتال در بازار سر و صدای زیادی به راه انداخته اند. نیاز روزافزون تجارت ها و اصناف مختلف به نمایش خود و توانایی رقابت بهتر با رقیبان خود ، ظهور چاپگرهای مدرن با قابلیت های بالا و بسیاری دلایل دیگر منجر به این شده که در بازار و دنیای دوربین های دیجیتال هر روز شاهد نوآوری جدید و کیفیت های بهتر باشیم. از لحاظ اصول و ساختار دوربین دیجیتال هم مانند دوربینهایی است که در گذشته از فیلم استفاده می کردند. در دوربین های قدیمی تصویر بر روی فیلم که حساس به نور بود ثبت می شد و طی یک سری تغییر شیمیایی تصویر ثبت شده روی فیلم ظاهر می شد. در دوربین های دیجیتال این ثبت تصویر در حافظه دوربین و توسط سنسورها انجام می شود.

دوربین دیجیتال

اگرچه مکانیسم انجام شده توسط هر دو دوربین مانند هم است تا حدودی، اما ساختار داخلی دوربین های دیجیتال بسیار متفاوت است. تصویر در این دوربین ها توسط یک سنسور CCD که مخفف عبارت  (Charge Coupled Device) است یا یک CMOS که مخفف عبارت (Metal-Oxide Semiconductor Complementary) می باشد گرفته می شود. CCD به صورت ستون ها و ردیفهایی از نقظه های نوری است که هر چه تعداد این نقاط بیشتر باشد دقت تصاویر بالاتر خواهد بود.هر سنسور نور را به ولتاژی متناسب با درخشندگی نور تبدیل می کند، هر سنسور نور را به ولتاژی با توجه به درخشندگی آن تبدیل می کند و آنرا به قسمت تبدیل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال (Analog to Digital convertor) ارسال می کند و در آنجا نوسانات دریافتی از CCD به کدهای مجزای باینری تبدیل یعنی معادل ۰ و ۱ تبدیل می کند.

خروجی دیجیتال مبدل آنالوگ به دیجیتال به یک پردازشگر سیگنال دیجیتال (Digital Signal Processor) فرستاده می شود که در این قسمت کنتراست و جزئیات دیگر تصویر در آنجا تکمیل می شود و قبل از فرستادن تصویر به حاظه جهت ذخیره آن را فشرده نیز می نماید. هرچه نور بیشتر باشد ولتاژ تولید شده توسط سنسوز بیشتر خواهد بود و پیکسلهای روشنتری در نتیجه خواهیم داشت و هر چه تعداد این نقاط بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر را خواهیم داشت. این سنسور ها در طول مدت عمر دوربین های دیجیتال در جای خود ثابت بوده و به کار خود ادامه می دهند و نیازی به تعویض ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.