کیفیت عکس دوربین دیجیتال

کیفیت عکس دوربین دیجیتال

کیفیت عکس دوربین دیجیتال به عوامل زیادی مانند کیفیت و قدرت لنز، الگوریتم های فشرده سازی استفاده شده  و قطعات داخلی دوربین وابسته است. اما مهمترین عامل تعیین کننده کیفیت تصویر عبارت است از وضوح CCD دوربین، هر چه تعداد پیکسل های آن بیشتر وضوح تصویر بیشتر خواهد بود. در سال ۱۹۷۰ وضوح دوربین های دیجیتال ۴۸۰ در ۴۶۰ پیکسل بود.تنها یک سال بعد شاهد جهش بزرگی در تکنولوژی ساخت بودیم به گونه ای که کیفیت تصویر ۱۰۲۴ در ۷۶۸ را برای دوربین ها رقم زد.

در اوایل ۱۹۹۱ وضوح دوربین ها به ۱۰۲۴ در ۱۵۳۶مگاپیکسل رسید و در نیمه همین سال این وضوح به ۱۲۰۰ در ۱۸۰۰ مگاپیکسل رسید یک سال بعد کیفیت به ۳ مگا پیکسل رسید. این روند افزایشی تا جایی ادامه پیدا کرد که در سال ۲۰۰۱ به دوربین های ۴ مگاپیکسلی با وضوح تصویر ۱۶۸۰ در ۲۲۴۰ پیکسل رسید. در این سطح از رزولوشن دیگر عامل تعیین کننده تعداد پیکسلها نیست و عامل مهم این است که CCD با چه دقت و کیفیتی تصاویر را به ADC انتقال می دهد. کیفیت مدیریت رنگ CCD  هم عامل دیگری در تعیین کیفیت و وضوح تصویر است.

همانطور که در ابتدای بحث هم مطرح کردیم دیگر عامل تعیین کننده کیفیت تصویر الگوریتم ها و روش های فشرده سازی استفاده شده در دوربین هاست. قابلیت فشرده سازی در دوربین های دیجیتال به منظور فراهم آوردن فضای بیشتر برای ذخیره تصاویر بیشتر تعبیه شده است. بیشتر دوربین های دیجیتال از فرمت یکسانی برای فشرده سازی استفاده می کنند که برای دیگر دوربین ها قابل استفاده است اما برخی از آنها هم از مدهای خاص خود استفاده می کنند که برای باز کردن آنها باید از نرم افزارهای خاصی که تولید کننده ارائه می کند استفاده نمود. اگر از یک روش فشرده سازی بد استفاده شود یا بیش از حد از فشرده سازی استفاده شود افت شدیدی در کیفیت تصاویر ایجاد خواهد شد. بسیاری از دوربینهای دیجیتال امکان انتخاب میزان فشرده سازی را به کاربر می دهد تا بتواند میان کیفیت تصویر و میزان فضای اشغال شده انتخاب داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.